Почалося Кінгірське повстання

18.05.09

  

 Сьогодні Кенгір - мікрорайон міста Джезказган у Карагандинській області Казахстану. А в 1950-х роках це було селище на річці Каракінгір, у якому розквартирувалося 1952-го управління шістьма навколишніми концтаборами, розміщеними в радіусі 75 кілометрів. 1954 року 20698 вічно голодних каторжан (головним чином - політичних, а в тому числі - 16677 чоловіків та 4021 жінка) видобували тут виснажливою працею мідну й марганцеву руду та споруджували об’єкти промислового і громадського призначення.

   Причому взимку - на лютому морозі. За даними одного із в’язнів Кенгіру - Ярослава Гомзи, з тих 7,5 тис. каторжан, яких етапували 1944 року на Джезказганщину, уже через рік у живих залишилося до 300. Та й ті були бригадирами й табірною обслугою. А, за свідченнями ще одного в’язня Кенгіру - Онуфрія Бутковського з Великих Гаїв на Тернопільщині, над зеками (так називали в’язнів через позначку „з/к“ у документах, що означала „заключенный“) ще й знущалися, годуючи їх час від часу пересоленою рибою, яку можна було запити тільки з калюж.

   Тому ув’язнені масово хворіли на дизентерію й умирали. Та відмовитися від такої підступної їжі міг дозволити собі не кожен. „Голод довів мене до того, що не міг згадати обличчя рідних і близьких, - розповідав О. Бутковський. - Бувало, щодня із барака виносили по 10-15 трупів“.

   1954 року 9596 кенгірських зеків (46,3% від їхньої загальної кількості) були українцями, переважно - „західняками“. Відтак їхньою рідною мовою спілкувалися з ними й ті представники інших націй, які не володіли російською чи воліли не послуговуватися нею. Більшість із наших співвітчизників, ув’язнених у Кенгірі, або брали перед тим участь у русі опору, керованому проводом ОУН і командуванням УПА, або безпідставно звинувачувалися у цьому карателями.

   Та внаслідок нелюдської каторги, знущань і сваволі табірних начальників та наглядачів і друга категорія цих в’язнів також поступово перетворилася на затятих націоналістів. Їхні переконання поділяли також ув’язнені тут білоруси, естонці, латиші та литовці. За свідченнями колишніх зеків, каралися та мучилися в Кенгірі ще й вояки червоної та низки іноземних армій. У тому числі - німці, румуни, японці. Був навіть негр - капітан американської армії, який випадково заїхав на танку в радянську зону окупації Німеччини вже після того, як СРСР та США перестали бути союзниками.

   Для того, аби тримати усіх у покорі, їхні конвоїри час від часу відкривали по них вогонь, користаючись щонайменшою для цього підставою, а іноді - й без неї. Та часто досягали протилежної мети. Далеко не всі політв’язні погоджувалися на роль мовчазних ягнят. Каторжани, котрі потрапили за колючий дріт за те, що зі зброєю в руках протистояли окупантам, воліли померти як вояки, аніж мовчки очікувати на свою неминучу смерть. Тим паче, що українські та литовські нерадянські партизани ще й залишалися вірними своїй присязі вояків.

   Оунівці та упівці вважали для себе також чинним і звернення ОУН-УПА „До насильно вивожуваних на Сибір і на більшовицькі каторжні роботи“, яке закликало їх не припиняти боротьби навіть за колючим дротом. Відтак українські й литовські політзеки постійно повставали, змусивши спадкоємців Сталіна дещо послабити після його смерті табірний режим і навіть відпустити 1953-го на волю 1181264 в’язнів. В очікуванні подальшого згортання ГУЛАГу повстання у таборах припинилися. Та відтепер до них спонукали чекісти - аби виправдати свою жорстокість, за яку вже почали звільняти з їхніх доволі „хлібних“ посад і навіть судити.

   Зокрема навесні 1954-го з Новосибірського виправно-трудового табору та Колими для провокування збройних сутичок у Кенгірській табірній зоні туди прислали етап із 494 кримінальними злочинцями. Причому поселили їх у третьому табірному підрозділі, у якому утримували переважно націоналістів із Західної України та Прибалтійських країн. Однак політкаторжани переконали кримінальників у тому, що оскільки їх у Кенгірі значно більше, то вони передушать своїх кривдників. Тоді адміністрація вдалася до інших провокацій.

   Із 16-го по 18 травня 1954-го солдати побили понад 35 політв’язнів, завдавши кільком із них важких тілесних ушкоджень. А 17 травня, використавши як привід взаємні привітання чоловічої колони каторжан, яка поверталася з роботи, та жіночої, котра ішла працювати в нічну зміну, конвоїри відкрили по них вогонь, застреливши на місці 13 в’язнів. Ще п’ятеро з 38 поранених померли згодом.

   Відтак уночі 18 травня політкаторжани на чолі з волинянином Віталієм Скіруком та іншими українськими націоналістами розгромили штрафний та слідчий табірні ізолятори й звільнили з них своїх товаришів. А також зруйнували паркани між табірними підрозділами, аби об’єднатися у боротьбі проти сваволі адміністрації. Та остання, увівши війська, придушила того дня спротив. При цьому загинуло ще 13 в’язнів, а 43 - поранено (як, утім, і 10 чоловік із табірного персоналу).

   У відповідь усі каторжани прогнали адміністрацію табору, відмовилися виходити на роботу й зажадали комісії з Москви для розслідування трагедії та послаблення нелюдського режиму. Незалежністю від своїх катів та їхніх порядків каторжани користувалися 40 (!) діб. Упродовж них Кенгірський табір був вільнішим, аніж увесь „соціалістичний табір країн народної демократії“ разом узятий. А кенгірські зеки - найрозкріпаченішими людьми в СРСР. Для того, аби надати своєму опору організованості, вони створили повстанський комітет, до якого, зокрема, увійшли член ОУН та вояк УПА Михайло Пендрак зі Славського на Дрогобиччині, який очолив „військовий відділ комітету“, його землячка та керівник жіночої сотні ОУН Ганна Михайлевич, священик УГКЦ і капелан УПА Омелян Суничук, вояк УПА, уродженець села Мстишин Луцького району Віктор Скірук, учителька зі села Бідків на Станіславівщині, член ОУН та мати вояка 1-ї дивізії УНА Лідія Супрун.

   Були в тому комітеті й представники інших націй, однак міністр внутрішніх справ СРСР С. Круглов та генеральний прокурор СРСР твердили у спільній записці до Ради Міністрів СРСР, що масовою непокорою в Кенгірі керують оунівці. А російський письменник та політзек Олександр Солженіцин твердив у книзі „Архіпелаг ГУЛАГ“, що українські націоналісти, які увійшли до комітету, насправді були спостерігачами в ньому від тих своїх керівників, які залишалися у тіні, аби очолювати повстання й тоді, коли усіх комітетчиків заарештують.

   За даними історика Лесі Бондарук, зокрема серед тіньових керівників повстанців був і Михайло Сорока - керівник „ОУН-Північ“ („Заполярного проводу ОУН“). У всіх табірних пунктах Кенгіра були збудовані барикади. Для їхньої оборони готувалася найрізноманітніша зброя. Після придушення повстання слідчі зафіксували, що в політкаторжан було вилучено 1577 металевих прутів і пік, виготовлених ними. Змайстрували вони й 291 ніж-фінку, 68 шабель, 40 вил і списів та 26 саморобних гранат, мали чотири пістолети, 26 сокир, 400 пляшок із негашеним вапном і 300 - із піском, понад 20 кг товченого скла, 2113 штук інших гострих і металевих предметів. А з рентгенівського апарата - короткохвильовий радіопередавач, який інформував джезказганців про повстання у Кенгирі.

   Коли в Джезказгані спробували зашкодити його роботі, обезструмивши табір, у ньому створили маленьку гідроелектростанцію. Запускали й повітряного змія, із якого на всі боки розліталися листівки, у яких розповідалось про справжні причини повстання. Відтак керівництву ГУЛАГу нічого не залишалося, як послати на його придушення танки 1-ї мотострілкової дивізії військ НКВС імені Фелікса Дзержинського. Повстанцям, за словами Онуфрія Бутковського, вдалося підпалити три з них запалювальною сумішшю. Перед рештою танків устали, сподіваючись спинити їх, каторжанки.

   Однак залізні „аргументи“ НКВС холоднокровно розчавили їх. А коли хтось намагався врятуватися (як, приміром, білоруська націоналістка Євгенія Шостак), заскочивши на підвіконня, танкіст збивав його під гусениці своєї бойової машини стволом. За різними даними, під гусеницями танків загинуло від 200 до 500 жінок-політв’язнів. Частина учасників повстання свідчила також, що активну участь у його придушенні взяли й бомбардувальники. А загалом, захищаючи „Кенгірську повстанську республіку“, загинуло понад 700 її громадян. Причому багатьох із них добивали після того, як вони падали внаслідок поранення. Розстріляли й тих членів повстанського комітету, які не були таємними агентами табірної адміністрації. Однак їхня героїчна смерть не була даремною, бо вони таки домоглися згортання упродовж кількох наступних років ГУЛАГу, врятували таким чином наступні покоління громадян Радянського Союзу від тортур і смертей у „рідних“ концтаборах.

повернутись

Визначні дати

Проголошено самостійність Кубанської Народної Республіки

   16 лютого 1918 року Законодавча Рада проголошує Самостійну Кубанську Народню Республіку. Великий вплив в утвердженні незалежності Кубані відіграла агітація кубанців-українців на сесії Крайової Ради та на Обласному з'їзді представників усього населення краю у грудні 1917 року. Тоді відбулось повне порозуміння між кубанцями та делегатами Української Центральної Ради Галаганом та Онацьким. У другій половині лютого опісля закінчення сесії на нараді членів Ради була прийнята та ухвалена резолюція про прилучення Кубані на федеративних підставах до України. Члени Ради підтримували відокремлення України від Росії. Цікаво, що навіть найзапекліші прихильники «єдиної та неподільної Росії», такі як Скобцов, голосували за федерацію з...

Народився Олександр Кульчицький

“Здатність відповідати за дію залежить передусім від двох причин: наявності самосвідомого народу, як умови розумової рефлексії для особи і від рівня самопізнання особою свого “Я”, виявлення власного самобуття”

Олександр Кульчицький

Андрусівський мир

   Андрусівське перемир’я 1667  — угода між Росією і Польщею за спиною України про припинення війни. Угода стала завершенням російсько-польської війни 1654—1667 років. До миру з росіянами поляків змусив заколот Ю. Любомирського, що охопив значну територію Речі Посполитої. Андрусівський договір визначив місце Росії, Польщі та України в системі міжнар. відносин 60—70-х рр. 18 ст.

    За умовами договору: припинялась польсько-московська війна 1654—1667 років; встановлювалося перемир’я на 13,5 років; під владою Московської держави залишалась Лівобережна Україна, Сіверська земля з Черніговом і Стародубом, а також Смоленськ; в складі Речі Посполитої залишалися Правобережна Україна (крім Києва) і Білорусь з...

Створено Кирило-Мефодіївське братство.

І козацтво стали мучить і нівечить, бо таке рівне братство християнське стояло панам на перешкоді.

«Книга буття українського народу»

Укладені "Батуринські статті"

«Батуринські статті» укладені між гетьманом І. Брюховецьким та московським урядом, що дещо обмежували гетьманську вляду в Україні на користь московського царя.

У Києві відкрито будинок-музей Тараса Григоровича Шевченка

Ось вже 170 років минуло від тоді, як було збудовано буди нок на Козиному болоті колезьким секретарем, чиновником 14 класу Іваном Івановичем Житницьким. І якщо б не ім’я славного сина українського народу Тараса Шевченка, то долю будиночка спіткало б теж саме, що і решту будівель, знесених і втрачених з часом. І навіть той факт, що в роки Великої Вітчизняної війни будинок залишився неушкодженим, хоча увесь Хрещатик було зруйновано, говорить про те, що Вищі сили оберігають пам’ять...

Листопадовий чин

конституційний акт, ухвалений Укр. нац. радою. Містив 5 статей (артикулів), у яких визначалися назва й основні засади державності Західноукр. Нар. Республіки. До скликання Установчих зборів уся повнота законодавчої влади передавалася Укр. нац. раді, а виконавчої — створюваному нею 9 листоп. Державному секретаріатові Західноукраїнської Народної Республіки.

 

Народився Пилип Орлик

Народився Пилип Орлик - Гетьман України

Створена Українська Національна Рада

Українська Національна Рада (УНРада) — передпарламент державного центру Української Народної Республіки (УНР) в екзилі

Народився Валер'ян Поліщук

Я знову піду на боротьбу охоче;

Я не стану лякатись

підстінних розстрілів щоночі.

Я заріжу свій смертний жах

Без ножа.

І з холодним мавзером рішучості в руці

Я вже йду до нових революцій.

Бо я – людський дух,

Я - вічний рух.

Я скрашую людині

Буття, піднімаючи боротьби стяг ...

Нині

Я – само життя

Валер'ян Поліщук

Помер Іван Мазепа

В жахливий день біля Полтави

Від шведів щастя утекло,

Навкруг, порубане, криваве,

Все військо Карлове лягло.

Військова міць, воєнна слава,

Така ж, як ми, її раби, —

Майнула до царя, лукава,

І врятувався мур Москви.

Байрон "Мазепа"

Народився Олександр Довженко

«Товаришу мій Сталін, коли б Ви були навіть богом, я й тоді не повірив би Вам, що я націоналіст, якого треба плямувати й тримати в чорному тілі. Коли немає ненависті принципової, і зневаги нема, і недоброзичливості ні до одного народу в світі, ні до його долі, ні до його щастя, ні гідності чи добробуту,— невже любов до свого народу є націоналізм? Чи націоналізм в непотуранні глупоті людей чиновних, холодних діляг, чи в невмінні художника стримати сльози, коли народу боляче?..».

Олександр...

Створено Українську Національну Оборону ("Карпатська Січ")

Заснування «Української Національної Оборони» стало гідною відповіддю на виклик перед яким опинилися українці Закарпаття. УНО ставила собі за мету: «об’єднання української молоді та молодих духом людей для оборони українських природних прав і спільного наступу на ворожі позиції серед українського населення»

Народився Дмитро Донцов

За яку Україну? За Україну вільну від обіймів московського спрута, вільну від будь-якої Москви, Україну на руїнах потворної імперії і захланного загарбницького народу. За Україну, звільнену від змори тоталітаризму, совєтського та соціалістичного, який тепер прокладає собі тріумфальну дорогу в цілий світ...

Д.Донцов

Народився Іван Франко

Лупайте сю скалу! Нехай нi жар, нi холод

Не спинить вас!

Зносiть i труд, i спрагу, й голод,

Бо вам призначено скалу сесю розбить

І. Франко

Відозва "Проти Погромів"

Час уже зрозуміти, що мирне єврейське населення — їхні діти, їхні жінки, так само, як і ми — було поневолене й позбавлене своєї національної волі.

С. Петлюра

День незалежності

День Незалежності України — державне свято, що відзначається з 1991-го щороку 24 серпня.

День прапора

Жовто-блакитні барви символізували Київську Державу ще до християнізації Русі.

День народження Василя Тютюнника

   

    У вузькопрофільних виданнях, присвячених історії України 1918-1920 років, систематично вказуються неправильні дані з біографії Тютюнника, зокрема, дата його народження – 1882 рік. Але, судячи по послужному списку російської армії, який зберігається в Москві в російському державному військово-історичному архіві, Василь Никифорович народився 17 липня 1890 року на хуторі Куторжу, що поблизу Хорола Полтавської губернії.

   Закінчив чотирьохкласне Хорольське міське училище. Закінчив Тифліське юнкерске училище, служив офіцером піхотних частин російської армії, брав участь у російсько-японській та Першій світовій війнах. В 1917 — підполковник, командир батальйону 25-ї Сибірської стрілкової...

Помер Іван Сірко

За переказами, вже народження Івана Сірка було незвичайним — хлопчик народився з зубами, чим налякав всіх присутніх. Батько вирішив всіх заспокоїти та заявив, що Іван «зубами буде гризти ворогів»

Народився Григорій Галаган

Григо́рій Па́влович Ґалаґа́н — громадський діяч, українофіл, меценат.

Народилася Олена Теліга

Не бійся днів, заплутаних вузлом,

Ночей безсонних, очманілих ранків.

Хай ріже час лице — добром і злом!

Хай палять серце — найдрібнійші ранки!

Олена Теліга

Народився Олег Ольжич

Олег Ольжич - український поет, археолог і політичний діяч, син Олександра Олеся.

Народився Кузеля Зенон

видатний український мовознавець, бібліограф, історик, журналіст, етнограф, громадський діяч.

Народився Марко Черемшина

"Скільки разів возьме кріпкии мороз, стільки разів віє холодний вітер та й навіває нову верству снігу. Стільки ж разів більшає біль і терпіння хорої вдови Кравчихи"

Марко Черемшина "Сльоза"

Трясило Тарас під Переяславом розгромив поляків.

Хрещений татарин з Криму, дійсне ім'я Хассан.Відомий під січовим іменем Тарас Трясило.

Народився Панас Саксаганський

"від матері, діти вперше почули про театр. Вона знала напам'ять усю «Наталку Полтавку», і не тільки знала, а й уміла надзвичайно цікаво проказувати окремі ролі та відображати різних дійових осіб… Завдяки нашій матері мої старші брати, сестра Марія і я теж знали всю «Наталку» напам'ять. "

Панас Саксаганський

Помер Пилип Орлик

Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького” (“Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus Zaporoviensis”)

Почалося Кінгірське повстання

  

 Сьогодні Кенгір - мікрорайон міста Джезказган у Карагандинській області Казахстану. А в 1950-х роках це було селище на річці Каракінгір, у якому розквартирувалося 1952-го управління шістьма навколишніми концтаборами, розміщеними в радіусі 75 кілометрів. 1954 року 20698 вічно голодних каторжан (головним чином - політичних, а в тому числі - 16677 чоловіків та 4021 жінка) видобували тут виснажливою працею мідну й марганцеву руду та споруджували об’єкти промислового і громадського призначення.

   Причому взимку - на лютому морозі. За даними одного із в’язнів Кенгіру - Ярослава Гомзи, з тих 7,5 тис. каторжан, яких етапували 1944 року на Джезказганщину, уже через рік у живих залишилося до 300. Та й ті були...

Народився Симон Петлюра

Але в хвилину винятково важкої проби, якій піддане тепер наше національне почуття, ми повинні виявити і відповідне, нашому національному розвиткові, розуміння сучасних подій, здоровий політичний розум та організовану волю нації, що тисячами ниток, — кровних, племінних, економічних та історичних — зв'язана з країною, що стоїть зараз проти Німеччини та Австро-Угорщини.

Симон Петлюра "Війна і українці"

Народився Ли́па Ю́рій

Може, тих генеральних ідей української свідомости треба шукати не тільки серед вигнанців і в окраїнних землях? Адже ж вигнанцем може себе почувати українець і в самім осередку України, відчувати розпач і гнів в центрі тої цілости, загроженої жорстоким расовим викорчовуванням. Ті синтетики знаходяться в більшому напруженні, ніж емігранти й окраїнні діячі. Вони слухають виття скаженої бурі в верховіттях українського дерева і переживають на всю глибину струси українського коріння.

Ю.Липа "Призначення...

Помер Михайло Старицький

Михайло Старицький увійшов в українську літературу як поет, прозаїк, драматург, перекладач, актор, режисер і організатор реалістичного професіонального театру.

Народився Крушельницький Мар'ян

"Якщо театр був йому дружиною, то музика була його коханкою", - говорив про Мар'яна Крушельницького Олександр Корнійчук.

День народження В'ячеслава Прокоповича

Прокопович В'ячеслав Костянтинович-політичний і громадський діяч, педагог, публіцист і історик.

 

День народження В'ячеслава Липинського

«Не демократ я тому, що не визнаю за народом нічим не обмежених, самодержавних, суверенних прав так само, як не визнаю і нічим не обмеженої, самодержавної монархічної влади... І не вірю в те, щоб правда і добро ісходили від розпалених агітаторами хвилевих пристрастей випадкової арифметичної більшості, а навпаки вірю в досвід історії людства, який вчить, що всі громадські цінності були завжди сотворені уміючою панувати над своїми та чужими пристрастями, організованою та непохитною в своїх переконаннях меншістю»

 

(В’ячеслав...

День народження Зенона Коссак-Тарнавського

«Я переконаний, що всі закиди з боку обвинувачення є правильні і що Коссак у всьому винний. Але маємо справу з цілком іншою, ніж решта, людиною. Це надзвичайно інтелігентний хлопець. Зенон Коссак — це націоналіст у краватці і салонний революціонер. Його нелегко спіймати».

День народження Миколи Лисенка

"А нам треба розбуркати сили,

Щоб піднять свого брата з могили,

Просвітить вікового раба."

Зверненя Старицького до М. Лисенка

Помер Мирослав Січинський

Мирослав Січинський - український громадсько-політичний діяч, перший український національний терорист.

Народився Устим Кармелюк

Устим Кармелюк - український національний герой, керівник повстанського руху на Поділлі у 1813—1835 роках проти національного і соціального гніту.

Повідомлення про смерть ген. Романа Шухевича — Тараса Чупринки

"Боротьба за волю українського народу, за його суверенне державне існування і розквіт стала змістом життя Романа Шухевича - людини виняткового гарту" Петро Дужий

Народився Володимир Івасюк

Батьківщино моя,

Коли прийде гроза,

Дай їм зброю також,

Щоб грізнішою стать.

Володимир Івасюк

день народження Мирона Кордуби

Мирон Кордуба - вчений, публіцист, історик, письменник.

Загинув Іван Богун

27 лютого Іван Богун був розстріляний поляками під Новгород-Сіверським

Народився Петро "Полтава" Федун

«викликати протибільшовицьку революцію у всесоюзному масштабі. Це надзавдання. Але тільки ставлячи надзавдання, можна добиватися і добивалася ОУН успіху. Бо у кожний окремий момент історії всякого революційного руху завдання цього руху завжди набагато перевищують його т. зв. реальні можливості, і, особливо - стан його т. зв. реальних сил.» - Петро "Полтава" Федун

Народився кардинал Йосип Сліпий

Крізь терни до зірок - ця латинська фраза супроводжувала кардинала Йосипа Сліпого протягом усього життя

День народження Дмитра Скоропадського

«Наша сила — в наших українських людях. Виживуть вони — постане Україна!» - Гетьман Павло Скоропадський.

День народження Валер'ян Підмогильний

"Людськiсть хитається мiж дикунством i культурою. А їх треба поєднати, не протиставити!" - Валер'я Підмогильний

Битва під Крутами

«Прийшов грізний час для нашої Батьківщини. Як чорна гайворонь, обсіла нашу Україну російсько-«большевицька» грабіжницька орда, котра майже щодня робила у нас нові захвати, і Україна, одрізана звідусіль, може врешті опинитись в дуже скрутному стані.

День Народження Павла Чубинського

Слід, що його залишив він в етнографії, заслуги його такі великі, що їх вистачило б і на декількох професіональних вчених.

Акт Злуки

Віднині на всіх українських землях, розділених віками, Галичині, Буковині, Закарпатській Русі й Наддніпрянщині буде єдина велика Україна. Мрії, задля запровадження яких найкращі сини України боролися і вмирали, стали дійсністю

Народився Євген Онацький " Винар"

Батьківщина — це синтеза духу й території; це синтеза всіх національних вартостей, що їх витворив за час свого історичного життя і що ними живе народ, який заселює ту територію”.

День народження Василя Стуса

Народе мій, коли тобі проститься

крик передсмертний і тяжка сльоза

розстріляних, замучених, забитих

по соловках, сибірах, магаданах?

Василь Стус

День народження Степана Бандери

Українська національна революція — це боротьба за саме життя і волю народу та людини, а також боротьба за зміст, підстави й форми життя, за його розвиток і за поступ;

День смерті Павла Полуботка

"Нашто мнъ жизнъ, когда я не могу быть полезным отчизнъ".

День народження Петра Могили

релігійний і культурний діяч, богослов і мислитель

371 річниця Кумейківської битви

Кумейківська битва - це одна із найзначніших і найтрагічніших битв в історії національно-визвольних змагань українського народу в сімнадцятому столітті.

День нородження Андрія Мельника

“Будіть віру в прийдешнє, в Українську Самостійну Державу, в якій не буде місця ні для визиску людини людиною, ні для національного гноблення, ні для затиску вільної думки, в якій український нарід буде свобідним господарем на своїй землі і по своїй волі”

1 грудня - річниця Всеукраїнського референдуму

"Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?"

День народження Костя Левицького

29 листопада 1859 року народився найвизначніший політичний діяч Галичини кінця 19 століття — першої половини 20 століття.

День народження Дмитра Яворницького

25 листопада 1855 народився "запорозький характерник" - один із прототипів картини Іллі Рєпіна "Запорожці"... пишуть листа турецькому султану.

75 роковини Голодомору

Голод в сільських районах СРСР 1931-33 рр., зокрема України, викликаний злочинними організованими заходами комуністичних керівників УРСР і СРСР. Силові реквізиції продуктів харчування у селян спричинили масову загибель сільського населення України і півдня Росії, переважну більшість якого становили українці. Це дає підстави говорити про геноцид українського народу комуністичним режимом.

"Дела на Украине из рук вон плохи. […] Плохо по линии ГПУ. Реденсу не по плечу руководить борьбой с контрреволюцией в такой большой и своебразной республике, как Украина […] Мы можем потерять Украину".

Сталін - Кагановичу (1932)

"[...] крестьянство представляет основную армию национального движения, [...] без...

Трагедія під Базаром

21 листопада 1921 року більшовики розстріляли під містечком Базар 359 полонених українських вояків учасників Другого Зимового Походу Армії УНР.

17.11. 1921 в с. Малі Міньки поблизу смт. Базар (нині Народицького р-ну Житомирської обл.) у ході другого Зимового походу в бою з радянськими військами (9-та Кримська кавалерійська дивізія, командир Г. Котовський) зазнала поразки Волинська група Армії УНР під командуванням ген.-хорунжого Ю.Тютюника. 

21.11.1921 жителів Базару більшовики зігнали подивитися на страту. Полонених, після дводенного перебування замкненими в голоді і холоді, вишикували біля заздалегідь викопаного рову. Котовський особисто хлопцям пропонував покаятися і перейти на бік Червоної армії. У відповідь пролунав голос...

Придушення більшовицького повстання у Києві

11-13 листопада 1917 року Український полк, сформований з делегатів III Всеукраїнського військового з'їзду, придушив більшовицьке повстання у Києві.

День комуніста

Сьогодні комуністи святкують своє найбільше свято - річницю державного перевороту 1917 року.

Перехід Івана Мазепи на сторону Швеції

4 листопада 1708 р. гетьман Іван Мазепа оголосив Петру I про свій перехід на сторону Швеції та почав маневр на з'єднання з військами Карла XII

Меценат Бетховена

2 листопада 1752 року у Глухові народився Андрій Розумовський.

"Листопадовий зрив"

Листопадове повстання у Львові. Українці перебрали владу в Галичині.

Перший концерт ВВ

30 жовтня 1987 року у Києві дебютував гурт ВВ

Останній кошовий отаман Запорізької Січі

31 жовтня 1803 р. помер Петро Калнишевський, останній кошовий отаман Запорізької Січі

День народження Нестора Махна

26 жовтня 1888 р. народився Нестор Махно, український повстанський отаман.

Вирок у справі УВО

20 жовтня 1933 р. Голова ГПУ УСРР В. Балицький затвердив звинувачувальний висновок у справі "Української військової організації" ("УВО").

Проголошення ЗУНР

18 жовтня 1918 р. Проголошення Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) і створення Української Національної Ради у Льво

14 жовтня - свято української зброї

14 жовтня - свято Покрови Пресвятої Богородиці, відоме ще з козацьких часів як Козацька Покрова.

Депортація сімей політв'язнів в СРСР

13 жовтня 1948 — Рада Міністрів СРСР прийняла ухвалу про виселення сімей «бандитських і націоналістичних елементів».

Щоб мати змогу залишати коментарі, необхідно зареєструватись.

logo 1

© 2008 SlavaUkraini.org | Design by 2D Studio